Виноградівська територіальна громада
Херсонська область, Херсонський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Електронне пенсійне посвідчення (ЕПП) — це документ, який пенсіонери використовують як пенсійне посвідчення і як банківську картку.

Електронне пенсійне посвідчення (ЕПП) — це документ, який пенсіонери використовують як пенсійне посвідчення і як банківську картку.

Важливо знати:

✅ЕПП видає банк, який і визначає термін його дії як банківської картки.

✅ЕПП як банківську картку випускають вже три роки і фактично наближається кінцевий термін її дії.

✅ЕПП як банківська картка, що потребує заміни, буде діяти до отримання нової.

✅Термін дії ЕПП як пенсійного посвідчення здебільшого є безстроковим (наприклад, якщо пенсіонер одержує пенсію за віком).

✅Поновлення ЕПП відбувається автоматично: за два місяці до закінчення терміну дії ЕПП, як банківської картки, банк інформує Пенсійний фонд.

✅Фонд ініціює перевиготовлення відповідних документів, які надсилає до Ощадбанку.

✅Ощадбанк розподіляє оновлені ЕПП до своїх відділень.

✅Пенсіонер отримує від Ощадбанку СМС-повідомлення з інформацією про номер відділення та день, коли можна отримати нове ЕПП.

Є обставини, за яких людина має звернутися до Пенсійного фонду із заявою про випуск нового ЕПП.

Це потрібно зробити у випадку, коли пенсіонер хоче отримати посвідчення в іншому відділенні, наприклад, якщо він змінив місце проживання.

А також у разі закінчення строку дії ЕПП саме як пенсійного посвідчення, тобто коли пенсію було призначено на певний термін. Зокрема, це стосується пенсій у звʼязку з інвалідністю, які призначають на період встановлення інвалідності, або пенсій у зв’язку з втратою годувальника, які призначають до досягнення одержувачем певного віку.

Якщо ЕПП було втрачено або пошкоджено, то у такому разі пенсіонер повинен звернутися із заявою до установи банку, у якому цей документ було отримано.

ЯКЩО ТЕРМІН ДІЇ ЕПП ЗАКІНЧУЄТЬСЯ…

 

⬜️ ЕПП — це документ, так би мовити, два в одному: пенсіонери використовують його і як пенсійне посвідчення, і як банківську картку. Таке посвідчення видає банк, і термін його дії як банківської картки визначає саме банк. Справді, такі електронні пенсійні посвідчення випускають вже три роки, і нині наближається час, коли в них закінчується термін використання саме як банківської картки. Хвилюватися з цього приводу не потрібно, адже це нормальна практика: усі знають, що через певний період банківську картку потрібно поновлювати. Водночас термін дії ЕПП як пенсійного посвідчення здебільшого є безстроковим (наприклад, якщо пенсіонер одержує пенсію за віком). Відповідно ми передбачаємо автоматичне поновлення, тобто продовження, дії такого документа.

❓ Яким чином це відбувається?

⬜️ За два місяці до закінчення терміну використання ЕПП як банківської картки банк надаватиме Пенсійному фонду списки ЕПП, у яких термін дії завершується. Щоб не створювати людям зайвих проблем і пенсіонери повторно не зверталися у Фонд із цього приводу, ми будемо самі ініціювати перевиготовлення відповідних документів. Тобто формуватимемо відповідні замовлення і надсилатимемо в Ощадбанк. А Ощадбанк, у свою чергу, надаватиме таким посвідченням спеціального статусу — документів, які готують до повторного випуску. Інакше кажучи, таке ЕПП буде чинним документом доти, доки особа отримає нове.

⬜️ Коли документ виготовлять, його передадуть у те відділення Ощадбанку, у якому цей документ видавали попереднього разу. Тобто збережеться та логістика, яку було визначено під час первинної видачі документа. Ощадбанк надсилатиме людині СМС-повідомлення такого характеру: шановний пенсіонере, ви маєте прийти в таке-то відділення банку в такий-то день, здати старе електронне пенсійне посвідчення — банківську картку й отримати нове. Попередній документ вилучать і знищать, а новий буде активовано. Це загальний порядок автоматичного поновлення ЕПП.

❓ З автоматичною процедурою все зрозуміло. Але, мабуть, виникатимуть ситуації, коли людина повинна буде сама звернутися в Пенсійний фонд щодо повторного випуску документа?

⬜️ Так. Є обставини, за яких людина має звернутися в Пенсійний фонд із заявою про випуск нового ЕПП. Це потрібно зробити у випадку, коли пенсіонер хоче отримати посвідчення в іншому відділенні, наприклад, якщо він змінив місце проживання, у зв’язку з виїздом в інший район або область. А також у разі закінчення строку дії ЕПП саме як пенсійного посвідчення, тобто коли пенсію було призначено на певний термін. Зокрема, це стосується пенсій у звʼязку з інвалідністю, які призначають на період, на який встановлено інвалідність, або пенсій у зв’язку з втратою годувальника, які призначають до досягнення одержувачем певного віку.

❓ Куди звертатися пенсіонерам, якщо електронне пенсійне посвідчення було втрачено або пошкоджено?

⬜️ У такому разі пенсіонер має звернутись із заявою в установу банку, у якому цей документ було отримано, і через певний час отримати нове ЕПП.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь