В Україні відзначають День вишиванки
Від нещодавна в Україні закріпилося нове свято, яке відзначають кожного третього четверга травня – День вишиванки. Цього року дата випала на 17 травня.
Символ свята – етнічна українська сорочка-вишиванка. А особливість – одягання речей з вишивкою – сорочок, блузок, суконь, аксесуарів. У свята немає офіційного статусу, воно не прив’язане до будь-яких державних чи релігійних дат. Але стало дуже популярним в Україні і особливо урочистим. За народними звичаями, вишитий одяг вважається святковим та одягається в особливих випадках.
Звичай носити вишитий одяг став поширеним далеко за межами країни. Протягом останніх декількох років українська традиційна вишивка утримує статус модного тренду, що полюбився багатьом світовим зіркам. У 2015 році журнал Vogue визнав вишиванку одним з головних трендів сезону.
Найбільш цікаві факти про українську вишиванку:
- існує більше 250 вишивальних швів, заснованих на 20 техніках;
- вишиванка – це закодований на добро одяг з особливою енергетикою, функція декору має другорядне значення;
- «брокарівська» вишивка хрестиком прийшла в Україну з Європи у другій половині ХІХ століття;
- вираз «Своя сорочка ближче до тіла» сягає корінням до вишиванки. На весілля у деяких регіонах чоловіки надягали дві сорочки – на тіло ту, що вишита матір’ю, як родова, а зверху ту, яку вишила наречена;
- крижма – полотно із безлічі хрестиків, розшивалося для дитини, як його перший оберіг. Зараз у них прийнято хрестити дітей;
- білий, червоний, чорний, синій і жовтий – основні кольори для вишивки. У кожному регіоні вони мають своє значення і переваги;
- вишиванки – одяг святковий та урочистий, для робочих днів використовувалися «буденки».
Сучасна українська вишивка – дуже популярна не тільки в якості одягу. Елементами вишивки та різноманітними етно-орнаментами вже давно прикрашають різні аксесуари, інтер’єри, тюнингують машини, використовують у манікюрі і тату. Затребувана вишиванка і у сфері світової моди.
Як і в Україні, носити вишиванки за кордоном модно і стильно. Можливо, що для іноземців – це радше красива та унікальна одіж. Але для нас вишиванки стали таким собі символом національної ідеї і відродження, тим, що надихає і об’єднує.