Проходить Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування «Годування грудьми - основа життя»

Дата: 13.08.2018 14:38

Фото без описуПроходить Всеукраїнський тиждень підтримки грудного вигодовування

«Годування грудьми - основа життя»

За оцінками ВООЗ та ЮНІСЕФ, недостатність харчування щорічно призводить до 3,1 мільйона випадків смерті дітей, або до 45% всіх випадків смерті дітей.    Годування дітей грудного та раннього віку є одним з важливих напрямків в галузі поліпшення виживаності дітей і сприяння їх здоровому росту і розвитку. Перші два роки життя дитини особливо важливі, так як оптимальне харчування протягом цього періоду сприяє зменшенню захворюваності і смертності, зниження ризику хронічних захворювань і загального кращому розвитку. Оптимальне грудне вигодовування критично важливо - завдяки йому можна було б щорічно рятувати більше 800 000 дітей у віці до 5 років. У країнах з високими показниками поширеність відставання дітей у рості завдяки стимулюванню грудного вигодовування і належного прикорму можна було б запобігати близько 220 000 випадків смерті серед дітей у віці до 5 років.

Рекомендації ВООЗ і ЮНІСЕФ по оптимальному годуванню дітей грудного та раннього віку полягають у наступному:

ранній початок грудного вигодовування протягом години після народження дитини;

• виключне грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя;

• введення належного поживного і безпечного прикорму у віці шести місяців поряд з продовженням грудного вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і більше.

Виключне грудне вигодовування протягом шести місяців має багато переваг для дітей грудного віку та їхніх матерів,

а саме:

- захист від шлунково-кишкових інфекцій;

- грудне молоко - важливе джерело енергії і поживних речовин для дітей у віці 6-23 місяців;

- діти та підлітки, які перебували в грудному віці на грудному вигодовуванні, з меншою ймовірністю мають надлишкову вагу або страждають від ожиріння. Крім того, вони демонструють вищі результати тестів на інтелектуальний розвиток і кращу відвідуваність шкіл;

- грудне вигодовування сприяє також зміцненню здоров'я і благополуччя матерів; воно знижує ризик розвитку раку яєчників і молочної залози і дозволяє робити перерви між вагітностями. Це природний (хоча і ненадійний) метод попередження вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї.

Корисні поради:

- починайте прикладати дитину до грудей вже в перші години після пологів. Це підсилює вироблення молока і нормалізує лактацію;

- перед кожним годуванням мийте руки з милом;

- груди досить обмивати два рази в день теплою водою. при митті використовуйте тільки нейтральне рідке мило. Звичайне мило подразнює шкіру. Чи не витирайте груди рушником, застосовуйте серветки;

- використовуйте спеціальні вкладиші для грудей. Прокладки вбирають зайве молоко, забезпечують гігієнічність і захищає від інфекцій. Міняти такі вкладиші необхідно в міру намокання;

- якщо вас турбують тріщини і садна на сосках, змащуйте їх спеціальними засобами після годування. Це може бути масло з обліпихи і ромашки, мазі з вмістом очищеного вітаміну А. Однак пам'ятайте, що багато засобів потрібно обов'язково змивати перед годуванням.

- стежте за харчуванням. Продукти, які вживає мама, яка годує, потрапляють через молоко в організм немовляти.

- на правильне прикладання до грудей впливає захоплення малюком соска. Слідкуйте, щоб немовля захопив сосок і ареолу (частина близько соска); Правильний захоплення багато в чому залежить і від положення грудничка і годує при вигодовуванні. Ніс і щоки повинні щільно прилягати до грудей;

- стежте, щоб дитина висмоктував одну грудь до кінця і лише потім перекладайте його на другу. Найкраще чергувати груди через 3 години, так як спочатку йде рідке молоко, а тільки потім жирне;

- не годуйте малюка насильно і не квапте брати груди. Зачекайте, поки він почне сам її шукати. Годувати також краще на вимогу, а не за розкладом;

- стежте, щоб малюк наїдався. Коли дитина наїдається, він сам відпускає груди або засинає. Правильне вигодовування забезпечить нормальну надбавку ваги і гармонійний розвиток новонародженого.

- якщо жінка прийняла рішення годувати грудьми, то їй рекомендовано повністю відмовитися від використання пляшечок з соскою, пустушок та інших засобів, що імітують молочні залози. Такі пристосування зручні для дитини, так як малюкові необхідно прикладати менше зусиль, ніж для смоктання жіночих грудей. Однак будь-які замінники не підуть на користь природного вигодовування. Нерідко немовлята відмовлялися від грудей матері на тлі використання таких пристроїв.

Приблизно у віці шести місяців потреби дитини в енергії і поживних речовинах починають перевищувати той рівень, на якому вони можуть бути задоволені грудним молоком, і введення прикорму стає необхідним.

Керівні принципи щодо належного прикорму полягають

в наступному:

• продовжуйте часте, на вимогу, грудне вигодовування до досягнення дитиною дворічного віку або більше;

• проявляйте чуйність при годуванні дитини (наприклад, безпосередньо годуйте дітей грудного віку і допомагайте дітям більш старшого віку. Годуйте повільно і терпляче, заохочуйте, але не примушуйте, розмовляйте з дитиною і зберігайте з ним зоровий контакт);

• практикуйте належну гігієну і належне поводження з харчовими продуктами;

• починайте у віці шести місяців з невеликих кількостей харчових продуктів і поступово збільшуйте їх у міру того, як дитина стає старше;

• поступово підвищуйте консистенцію їжі і робіть її більш різноманітною;

• збільшуйте число годувань дитини - 2-3 рази на день для дітей у віці 6-8 місяців і 3-4 рази в день для дітей у віці 9-23 місяців з 1-2 додатковими перекушування за бажанням дитини;

• у міру необхідності використовуйте для прикорму збагачені харчові продукти або вітамінно-мінеральні добавки;

• збільшуйте кількість пиття, в тому числі за допомогою грудного вигодовування, і пропонуйте м'яку, улюблену їжу.