КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ ВИНОГРАДІВСЬКОЇ ІНФОРМУЄ
Меланома
меланома (або рак шкіри) – найпоширеніше онкологічне захворювання, яке все частіше зустрічається у пацієнтів в будь-якому віці. Захворювання розвивається через пігментні клітини шкіри – меланоцити, а також з родимих плям (їх часто називають пігментними новусами). Даному виду онкології притаманний стрімкий розвиток, а на пізніх стадіях – ураження внутрішніх органів. Саме тому дуже важливо вчасно виявити новоутворення і вибрати правильну тактику лікування, щоб допомогти пацієнту назавжди позбутися від хвороби.
ДІАГНОСТУВАННЯ
Рання діагностика меланоми дуже важлива, тому що в противному випадку, через стрімке метастазування пухлини, вилікувати захворювання не вдасться. Для цього необхідно звернутися до досвідченого клінічного онколога. Якщо на консультації онколог підозрює меланому шкіри, подальше обстеження проводиться за допомогою:
- Хірургічної біопсії лімфатичних вузлів
- Рентгенографією грудної клітини
- Правилом ABCD (мнемонічне правило для діагностики меланоми)
- Дерматоскопії
Дуже важливо, вчасно виявити захворювання для подальшого ефективного лікування.
СИМПТОМИ
Рак шкіри може виникати de novo або утворюватися з придбаного, або вродженого невоклітинного невуса. Пухлина на місці великого невуса нерідко утворюється в підлітковому віці.
Меланоми на місці вроджених невусів утворюються частіше, що свідчить про збільшення ризику переродження в ракове новоутворення. Основною ознакою переродження невуса є його асиметричність.
Асиметрія може проявлятися наступними ознаками:
- Нерівномірне забарвлення.
- Нерівномірна форма.
- Нерівні структури.
- Нерівні кордони.
Наприклад, на одному невусі можливо спостерігати різні відтінки кольору:
- Світло-коричневий.
- Білий.
- Синій.
- Чорний.
- Червоний.
- Темно-коричневий.
Симптоми меланоми шкіри пізніх стадій розвитку раку проявляються кровотечею з пухлини, але цьому можуть передувати подразнення, зміна забарвлення родимки або зміна розміру невуса. Дані зміни відображені в спеціальних анкетах з 5 і 7 пунктів і правилі ABCD. Також меланома шкіри на пізніх стадіях може мати такі ознаки:
- Кровоточивість.
- Сверблячка.
- Больовий синдром.
- Пігментація шкірних покривів.
Важливо розуміти, що як тільки розвинулася негативна симптоматика, слід негайно звернутися в хороший медичний центр. Повинна бути проведена грамотна діагностика та призначено ефективне лікування.