35 –ТІ РОКОВИНИ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ

Дата: 26.04.2021 09:30

ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА - ТРАГЕДІя, ЯКА НАЗАВЖДИ ЗАКАРБУВАЛАСЯ В ПАМ’ЯТІ

Чорнобиль. Зона. Двадцять перший вік.

Тут по дворах стоїть бузкова повінь.

Тут ті бузки проламують тини.

Тут щука йде, немов підводний човен,

і прилітають гуси щовесни.

Але кленочки проросли крізь ґанки.

Жив–був народ над Прип’яттю – і зник.

В Рудому лісі виросли поганки,

і ходить Смерть, єдиний тут грибник…

Ліна Костенко. 2019

Події цього дня стали однією з наймасштабніших трагедій для людства. Вибух, який зруйнував життя тисячам людей і утворив багатокілометрову зону відчуження, назавжди закарбувався в пам’яті не одного народу.

26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пролунало два вибухи. Спалахнув реактор, в якому у той час знаходилося близько 200 т урану. Крізь зруйновану обшивку радіоактивні речовини вирвалися назовні, отруюючи усе живе навколо в радіусі багатьох кілометрів.

До ліквідації наслідків катастрофи було залучено загалом близько 240 тисяч рятувальників. Перші пожежники, які прибули гасити полум’я, не мали спеціальних засобів захисту, тому отримали високі, навіть смертельні, дози радіації.

Але саме завдяки вогнеборцям, які жертвували своїми життями, вдалося запобігти водневому вибуху, що міг відбутися, якби реактор продовжував палати. Згодом підрахували, що загальна радіація ізотопів, викинута тоді в повітря, була в 30 разів більшою, ніж під час вибуху атомної бомби в Хіросімі, і першими, хто відчув її на собі були працівники станції та рятівники.

Одразу після аварії було опромінено понад 8,5 мільйонів людей і забруднено 155 тисяч квадратних метрів територій. Навіть після того, як пожежу погасили, реактор ще кілька тижнів продовжував викидати неймовірну кількість радіації, доки його не засипали сумішшю піску, свинцю та бору.

Усвідомивши масштаб трагедії, уряд розпочав евакуацію. Людям говорили, що це тимчасовий захід і вони дуже швидко зможуть повернутися. Але більшість з них, насправді, назавжди залишали на отруєних територіях своє колишнє життя.

З 30-кілометрової зони відчуження було вивезено 115 тисяч осіб. Згодом небезпечний реактор накрили бетонним саркофагом, який мав би запобігати подальшому забрудненню середовища.

Щороку, 26 квітня, всі ми,  із гордістю та шаною,  згадуємо героїчний подвиг ліквідаторів аварії на ЧАЕС, наших співвітчизників, які першими вступили в нерівний двобій із цією жорстокою зброєю, яка здатна вмить буквально випалити усе живе…

На території Виноградівської сільської ради проживає 12 ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС:

• Філенко Михайло Васильович (с. Виноградове)
  • Кишеневський Юрій Валентинович (с. Виноградове)
  • Густенко Олександр Миколайович ( с. Привітне)
  • Литвинчук  Володимир Леонідович (смт Брилівка)
  • Борідько  Володимир Сергійович (смт Брилівка)
  • Трембач Микола Миколайович (смт Брилівка)
  • Оліфер Жанна  Олександрівна (смт Брилівка)
  • Оліфер  Євген  Леонідович (смт Брилівка)
  • Грабко  Віктор  Павлович (смт Брилівка)
  • Копінос  Василь Петрович (смт Брилівка)
  • Янчевський  Олександр Іванович (смт Брилівка)
  • Целінко  Петро  Семенович (смт Брилівка)

Від усієї душі дякуємо їм за подвиг, і вічна пам`ять героям, що віддали своє життя у боротьбі з цією техногенною катастрофою!