2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь

Дата: 01.02.2022 14:49

2 лютого відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь.

50 років тому (у 1971 році) у місті Рамсар (Іран) світовою спільнотою була ухвалена Конвенція з водно-болотних угідь (Конвенція з водно-болотних угідь міжнародного значення, як середовища перебування водоплавних птахів). Початкова мета схвалення Конвенціїзберігання водно-болотних угідь як середовища для водоплавних птахів. В подальшому її було розширено, й на сьогодні вона охоплює всі аспекти збереження и збалансованого використання водно-болотних екосистем.

А з 1997 року започатковано відзначення Дня водно-болотних угідь (відзначається щорічно 2 лютого) задля привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей. Примітно, що кожного року це свято відзначається під новим девізом, який щоразу підкреслює певні властивості та напрямки значення водно-болотних угідь, як зокрема для людства, так і для екосистем у цілому.

Цьогорічна тема – «Водно-болотні угіддя, вода і життянероздільні!» – привертає увагу до питань пов’язаних із використанням прісної води, а також до ролі водно-болотних угідь у накопичені, очищенні та постачанні прісної води для потреб людства і природних процесів.

Значення цих угідь важко переоцінити, адже вони:

•  годують людствоїх використовують для рибальствач  і сільського господарства протягом тисячоліть;
  •  забезпечують людей відновлюваними природними ресурсами для природних промислів, будівництва та опалення;
  •  мають значні бальнеологічні ресурси та використовуються з рекреаційними цілями; зберігають біорізноманіття та екологічну рівновагу;
  •  пом’якшують вплив штормів і повеней та захищають берегову лінію від руйнування;
  •  консервують вуглець, продукують кисень і допомагають у боротьбі зі змінами клімату.

Збереження водно-болотних угідь – справа не лише міждержавних інституцій. Кожна людина здатна зробити свій внесок у їх охорону. Це не вимагає грошей або багато часу:

•  не засмічуйте берег, на якому відпочиваєте;
  •  не проводьте оранку огороду аж до урізу води, залишаючи прибережні водоохоронні смуги;
  •  не забруднюйте водойму, біля якої живете;
  •  висаджуйте ліс у прибережній зоні;
  •  дотримуйтесь правил полювання та рибної ловлі;
  •  не турбуйте тварин у сезон тиші, не вмикайте голосно музику, відпочиваючи на природі;
  •  вивчайте свою водойму, діліться своїми знаннями з дітьми, оточуючими;
  •  не будьте байдужими до порушень природоохоронного законодавства України.