ПОСТ-РЕЛІЗ

Дата: 29.01.2021 15:12

27-29 січня 2021 року “Експертний центр з питань безпеки – Україна” за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ) провели третій онлайн тренінг «Енергетична стійкість ОТГ та підтримка жіночого лідерства». До тренінгу долучились 16 ОТГ (32 учасниці) з 10 областей, серед яких була учасниця Виноградівської сільської територіальної громади Херсонської області. Упродовж трьох днів учасниці активно обговорювали питання енергетичної самодостатності, що є сьогодні надзвичайно актуальними для громад, а також роль та залучення жінок до прийняття рішень на місцях, особливо в частині енергетичних проєктів. Ольга Зелеюк, співзасновниця ГО «Український центр злагоди», провела практичний тренінг із «Прикладних аспектів жіночого лідерства». Учасниці мали можливість познайомитися із різними стратегіями ефективної комунікації та вирішення конфліктів - тем, актуальних для кожної лідерки. Обговорювали також ефективні тактики роботи із персоналом. Наталія Слободян, експертка з питань міжнародної співпраці та технічної допомоги у секторі енергетики, у своєму виступі «Міжнародні програми підтримки енергетичних проєктів місцевих громад» поділилась із представницями ОТГ інформацію про можливості долучатись до грантових міжнародних програм, зокрема Horizon Europe, EFSE, GIF, EBSCO SOLAR, GIZ, NED та інші. Учасниці дізнались про платформи для розвитку сталих зв’язків із зарубіжними колегами, а також історії успіху українських громад у залучені донорської допомоги. Експерт Української кліматичної мережі, співзасновник НДО «Екодія», Олег Савицький виступав з темою «Від планів дій сталого енергетичного розвитку до дорожніх карт та реальних заходів: як втілювати інтегровану кліматичну та енергетичну політику на місцях» та розкрив роль управління інфраструктурою для сталого розвитку об'єднаних територіальних громад, а також ознайомив учасниць з основними принципами та підходами до реалізації Планів дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК). В ході навчальної сесії, поряд з практичними аспектами втілення проектів, увага була приділена ключовим управлінським інструментам для досягнення стратегічних цілей ПДСЕРК. Під час виступу Андрія Чубика, експерта з політики сталого енергетичного розвитку «Оцінка енергоресурсного потенціалу громад», було проведено інтерактивну бесіду з учасницями тренінгу про особливості оцінки енергоресурсного потенціалу ОТГ. Учасниці тренінгу представили показники енергоспоживання за обсягами і фінансовими витратами, на основі яких було проведено первинний аналіз енергетичного міксу і представлені оцінки необхідних змін для відповідності критеріям сталого розвитку. У своєму виступі «Енергоефективність: основа успішності громади» Нестеренко Євгенія представила учасницям основні заходи з енергоефективності та орієнтований бюджет на їх проведення. Тренерка надала інформацію про національні та міжнародні можливості для співфінансування проєктів ОТГ з енергоефективності. Учасниці активно приймали участь у дискусії. Останній день тренінгу було присвячено питанням захисту прав споживачів у сфері енергетики - «Правові засади захисту прав споживачів у сфері енергетики». Ірина Пташник поділилася правовою базою та прикладами, як споживачі можуть захищати свої права в суді. Юлія Усенко пояснила, як і коли споживачам взаємодіяти з Регулятором та учасниками енергетичних ринків з метою захисту своїх прав, а коли і в який спосіб варто звертатися до АМКУ. В цілому учасниці тренінгу отримали основну інформацію про процедури, терміни, практичні поради в контексті захисту прав споживачів енергетичних послуг. До тренінгу долучився і запрошений спікер - Андрій Мартинюк з громадської організації «Екодія», він розповів успішні кейси ОТГ з енергоефективності, використання відновлювальних джерел для побутових потреб споживачів тощо.