Правила поводження в охоронних зонах електромереж

Дата: 01.06.2021 11:01

Охоронна зона електромереж – територія довкола електрообладнання – повітряних та кабельних ліній електропередач, трансформаторних підстанцій, розподільних пристроїв тощо, в межах якої встановлені спеціальні правила поводження з метою збереження цього обладнання та запобігання нещасним випадкам внаслідок ураження електрострумом.

Межі охоронних зон та особливості поводження в цих межах встановлені та регулюються «Правилами охорони електричних мереж», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1997 року №209.

Згідно із цим документом охоронні зони електричних мереж встановлюються:

• уздовж повітряних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів на відстань:
  • 2 метрів – для повітряних ліній напругою до 1кВ;
  • 10 метрів – для ПЛ напругою до 20 кВ;
  • 15 метрів – для ПЛ напругою 35 кВ;
  • для ПЛ напругою 110 кВ та вище – від 20 до 30 метрів.
  • за периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв – на відстані 3-х метрів від огорожі або споруди;
  • уздовж підземних кабельних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра.

В охоронних зонах електромереж забороняється чинити будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

• перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж;
  • будувати житлові, громадські та дачні будинки;
  • влаштовувати звалища;
  • розпалювати вогнища;
  • накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;
  • саджати дерева та інші багаторічні насадження;
  • влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
  • запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;
  • складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;
  • здійснювати зупинки усіх видів транспорту (крім залізничного) в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі напругою 330 кВ і вище;
  • виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тон, скидати і зливати їдкі і ті, що спричиняють корозію, речовини, паливо-мастильні матеріали (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередач).

Крім того, згідно з вимогами пункту 13 Правил «Місцеві органи виконавчої влади сприяють енергопідприємствам у роботі із збереження електричних мереж, запобігання аваріям і ліквідації їх наслідків у діючих електромережах, а також у забезпеченні виконання Правил всіма юридичними та фізичними особами»

Зазначена вимога підтверджується частиною сьомою статті 34 Закону України «Про землі енергетики і правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів, у якому встановлено, що; «Місцеві органи виконавчої влади, а також органи Національної поліції у межах своєї компетенції сприяють підприємствам у забезпеченні виконання вимог цього Закону при провадженні фізичними та юридичними особами господарської та іншої діяльності в охоронних зонах об'єктів транспортування електроенергії, а також у роботі із збереження об'єктів енергетики, запобігання аваріям (аварійним ситуаціям) та ліквідації їх наслідків».

Повну інформацію про виконання вимог Закону України «Про землі енергетики і правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» та «Правил охорони електричних мереж» ви можете дізнатись на сайті НЕК «Укренерго» ua.energy.

Дотримуйтеся правил поводження в охоронних зонах електромереж!

Бережіть своє здоров`я та життя!