Сім’я, родина в кожного хай буде, в ній стільки щастя, мудрості й тепла!

Дата: 01.02.2024 09:50

Бажання взяти на виховання дитину, народжену іншими, є ознакою нашої культури і виникає тільки у небайдужих до чужого горя, душевно щедрих і готових до самопожертви людей.

Сімейними формами виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є усиновлення, опіка, піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.

Сьогодні ми розкажемо вам про таку форму влаштування дітей, як опіка, піклування.

Опіка, піклування над дітьми – це сімейна форма влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів.

У ЯКИХ ВИПАДКАХ ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ОПІКА, ПІКЛУВАННЯ ?

Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишились без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування. Опіці підлягає дитина, яка не досягла 14 років, а піклуванню – від 14 до 18 років.

ХТО ТАКИЙ ОПІКУН, ПІКЛУВАЛЬНИК ?

Це особа, яка є законним представником інтересів дитини та має право самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування.

Якщо дитина досягла 14-річного віку, особа, яка виконувала обов'язки опікуна, стає піклувальником без прийняття окремого рішення.

ХТО НЕ МОЖЕ БУТИ ОПІКУНОМ ?

• визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними;
  • позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

були усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями іншої    або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з їх вини;

• були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
  • перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
  • зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
  • страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ щодо осіб, які не можуть бути усиновлювачами;
  • є особами з інвалідністю I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду;
  • проживають на спільній житловій площі з членами сім'ї, які мають розлади здоров'я або поведінку чи спосіб життя, що може негативно вплинути на здоров'я дитини, її фізичний, психічний, моральний стан або інтелектуальний розвиток;
  • не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
  • поведінка та інтереси яких суперечать інтересам дитини, яка може бути влаштована в сім'ю на виховання

ХТО ВСТАНОВЛЮЄ ОПІКУ, ПІКЛУВАННЯ ?

Опіка, піклування над дитиною-сиротою та дитиною, позбавленою батьківського піклування встановлюється органом опіки та піклування у місячний строк після подання заяви і документів або судом.

КУДИ ПОДАТИ ЗАЯВУ ?

Заяву може бути подано в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому в службі у справах дітей за місцем проживання або в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. У заяві зазначається адреса проживання заявника (за наявності кількох місць проживання - адреса кожного з них), дані документа, що посвідчує особу, номер телефону та адреса електронної пошти.

КОЛИ ПРИПИНЯЄТЬСЯ ОПІКА, ПІКЛУВАННЯ ?

Опіка, піклування припиняється у разі:

• передачі дитини батькам (усиновлювачам);
  • досягнення дитиною повноліття;
  • реєстрації шлюбу неповнолітньої особи;
  • надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
  • смерті піклувальника або підопічного.
  • відмови від обов'язкової евакуації у разі загрози виникнення

або виникнення надзвичайної ситуації, під час дії на території України або в окремих її місцевостях надзвичайного або воєнного стану

За додатковою інформацією про встановлення опіки, піклування над дитиною та призначення опікуна, піклувальника звертайтеся до  служби  у  справах  дітей  Виноградівської сільської ради електронна адреса: chidren2023@gmail.com